Elsősorban a szülő feladata, hogy a gyermeke kíváncsiságát ébren tartsa. Ha gyermeked kérdez és sokszor nem kap választ, vagy mindig elutasításba, falakba ütközik, hamar megunja, hogy kérdezzen. Eltűnik az érdeklődése a világ iránt. Egyszer csak azt veszed észre, hogy nem érdekli semmi. De akkor már késő.
- Ha gyermeked kérdez, választ vár, legyen időd válaszolni neki.
- Ha gyermeked kérdez, soha ne mond neki, ehhez te kicsi vagy, majd ha nagy leszel megérted!
- Ha gyermeked kérdez, érdeklődik, gondolkodik, ami jó, mert azzal fejlődik az intelligenciája.
- Ha gyermeked kérdez, akkor van annyira okos, hogy a választ is megértse.
- Ha egy kérdésre nem tudod a választ, de tudod, hogy utána tudnál járni, mondd neki, hogy nem tudod, de utána nézel!
- Soha ne hazudj a gyerekednek, mert ha rájön oda a bizalma és a tisztelete!
- Tartsd szem előtt azt, ha egy emberben nem merül fel több kérdés, nem tud mit kérdezni, akkor elindult a szellemi hanyatlás útján!
Nem létezik buta gyerek.
Minden gyerek zseninek születik, olyan magas intelligenciával, amit mérni sem lehet. Minden egyes nap tanul és rohamléptekben fejlődik. Azonban a fejlődése szinte mindig korlátokba ütközik. Az első korlátokat a szülők állítják fel, aztán jön az óvoda, iskola, társadalom, munkahely. Figyeljünk a gyerekeinkre, mert megmutatják, hogy mire vágynak, már abban a korban is, mikor még beszélni sem tudnak.
A gyermek érdeklődését csak úgy lehet fenntartani, ha a kérdéseire olyan választ kap, ami valós és egyszerű és igaz. Viszont ha mindig falakba ütköznek a kérdések, akkor az érdeklődés is elhal. A gyerekek mindig kísérleteznek, keresik az élet kereteit. A szülőnek a feladata, hogy a gyereke megtanulja a kereteit, de nem úgy, hogy korlátokat állít. Helyette segíthet neki biztonságos környezetet teremteni, hogy a gyerek tapasztalatokat szerezhessen komolyabb sérülés nélkül. Ha belegondolunk, akkor egyesekben ez a kíváncsiság életük végéig nem múlik el. Általában ők a tudósok, akik mindig valamire keresik a választ, mindig kísérleteznek. Teszik ezt azért, mert belőlük a szüleik nem ölték ki a kíváncsiságot, nem állítottak nekik korlátokat.
Te se zárd börtönbe a gyereked elméjét!
Ugye nem akarod, hogy egy irányítható birka legyen, akit semmi sem érdekel?
Kapcsolódó cikkek:
1 thoughts on “Ha gyermeked kérdez – megfontolandó bölcsességek”